Ретельне дослідження показало, що внутрішнє ядро Місяця насправді являє собою тверду кулю зі щільністю, схожою з щільністю заліза. Дослідники сподіваються, що це допоможе розв'язати давню суперечку про те, чи є внутрішнє серце Місяця твердим або розплавленим, і призведе до більш точного розуміння історії Місяця - і, як наслідок, історії Сонячної системи. Про це пише журнал Nature.
Вам також може бути цікаво: На Марсі може з'явитися життя: вчені раптово заговорили про заселення планети.
"Наші результати ставлять під сумнів еволюцію магнітного поля Місяця завдяки демонстрації існування внутрішнього ядра і підтримують сценарій глобального перевороту мантії, який надає суттєві відомості про часову шкалу бомбардування Місяця в перший мільярд років Сонячної системи", - пише група під керівництвом астронома Артура Бріо з Французького національного центру наукових досліджень у Франції.
Повідомляється, що дослідження внутрішнього складу об'єктів у Сонячній системі найефективніше здійснюється за допомогою сейсмічних даних. Те, як акустичні хвилі, що генеруються землетрусами, рухаються і відбиваються від матеріалу всередині планети або місяця, може допомогти вченим створити детальну карту надр об'єкта.
Бріо і його колеги зібрали дані з космічних місій і експериментів з лазерної локації Місяця, щоб скласти профіль різних характеристик Місяця. До них належать ступінь його деформації через гравітаційну взаємодію із Землею, зміна його відстані від Землі та його щільність.
Потім вони провели моделювання з різними типами ядер, щоб знайти ті, що найбільш точно відповідають даним спостережень.
Після цього вони зробили кілька цікавих висновків. Зокрема, моделі, які найбільш точно нагадують те, що ми знаємо про Місяць, описують активний переворот глибоко всередині місячної мантії. Це означає, що більш щільний матеріал усередині Місяця падає до центру, а менш щільний матеріал піднімається вгору. Ця активність давно пропонувалася як спосіб пояснення присутності певних елементів у вулканічних регіонах Місяця. Дослідження групи додає ще один пункт до списку доказів "за".
Вони також виявили, що місячне ядро дуже схоже на земне - із зовнішнім рідким шаром і твердим внутрішнім ядром. Згідно з їхнім моделюванням, зовнішнє ядро має радіус близько 362 кілометрів, а внутрішнє ядро має радіус близько 258 кілометрів. Це близько 15 відсотків від усього радіуса Місяця.
Крім того, група виявила, що внутрішнє ядро також має щільність близько 7822 кілограмів на кубічний метр. Це дуже близько до щільності заліза.
«Ми знаємо, що незабаром після свого утворення Місяць мав потужне магнітне поле, яке почало слабшати близько 3,2 мільярда років тому. Таке магнітне поле створюється рухом і конвекцією в ядрі, тому те, з чого складається місячне ядро, має велике значення для того, як і чому зникло магнітне поле. З огляду на надію людства повернутися на Місяць у відносно короткі терміни, можливо, нам не доведеться довго чекати сейсмічного підтвердження цих відкриттів», - наголосив астроном Артур Бріо.
Nature — найпрестижніший рецензований науковий журнал світу. У 2009 році увійшов до Списку 100 найвпливовіших журналів з біології і медицини за останні 100 років під № 1 і був названий Журналом Сторіччя. Друкується щотижня у Сполученому королівстві, починаючи з 1869 року. Nature друкує статті з усіх наукових дисциплін та областей досліджень, повідомляє Вікіпедія.
Читайте також: