
Ви дізнаєтесь:
- Якого кольору немає у світі
- Який колір не справжній
Науковці з’ясували, що коли ми одночасно сприймаємо червоне та синє світло, які є кольорами з протилежних кінців видимого спектра — це дезорієнтує зір і мозок. Щоб подолати цю суперечність, мозок "згинає" лінійний спектр у коло, поєднуючи ці два кольори у фіолетовий. Про це повідомляє Daily Mail.
Главред з'ясував, які кольори не існують у природі.
Який колір ми насправді не бачимо
Попри те, що фіолетовий колір ми дійсно бачимо, він є результатом обробки мозком конфліктної інформації від червоних і синіх довжин хвиль, а не окремим спектральним кольором.
Для опису видимого спектра використовують абревіатуру ROYGBIV (Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Indigo, Violet), однак фіолетовий, як його сприймає мозок, не є чистим спектральним кольором. Термін "фіолетовий" зазвичай вживають щодо найкоротших видимих хвиль, але насправді він створюється мозком штучно.
Зорові рецептори в оці (колбочки) відповідають за сприйняття кольору. Існує три їх типи:
- S-колбочки реагують на короткі хвилі (сині та фіолетові),
- M-колбочки — на середні (зелені та жовті),
- L-колбочки — на довгі (червоні та помаранчеві).
Можна зробити висновок, що фіолетовий колір з’являється як наслідок одночасної активації S- та L-колбочок, тобто як своєрідна "ілюзія", створена мозком.
Зазначається, що кожен тип колбочок у сітківці ока налаштований на сприйняття певного діапазону довжин хвиль видимого світла.
Науковці додають, що коли в око потрапляє світло певного кольору, активуються відповідні колбочки, які передають сигнали через зоровий нерв. Ці сигнали спочатку опрацьовує таламус — центр, що відповідає за обробку сенсорної інформації, після чого вони надходять до зорової кори головного мозку.
У зоровій корі аналізується, які колбочки були активовані та наскільки інтенсивно, що дає змогу мозку точно ідентифікувати колір. Наприклад, якщо світло має довжину хвилі між синім і зеленим, активуються як S-колбочки (сині), так і M-колбочки (зелені), і мозок порівнює ступінь їх активації для точного визначення кольору.
"Ця система дозволяє нам бачити не лише основні кольори, але й проміжні відтінки між ними, такі як чирок або бірюза. Загалом, наші очі та мозок можуть розпізнавати понад мільйон різних кольорів", - йдеться у матеріалі.
Можна було б подумати, що мозок сприймає фіолетовий як звичайну суміш червоного і синього, однак через те, що ці кольори знаходяться на протилежних кінцях спектра видимого світла, така комбінація не повинна створювати новий колір — принаймні з точки зору фізики.
Вчені вказують на те, що у випадку одночасної активації S-колбочок (синє/фіолетове світло) та L-колбочок (червоне світло) мозок опиняється в ситуації, яку він не може легко інтерпретувати. Щоб вирішити цю суперечність, мозок "згортає" лінійний спектр у коло, з’єднуючи червоний та синій — так і виникає фіолетовий.
По суті, мозок створює ілюзію — фіолетовий є кольором, якого фізично не існує у спектрі світла, але ми все одно бачимо його завдяки особливостям нашого сприйняття.
Попри це, фіолетовий має глибоке символічне значення в культурі — він асоціюється з розкішшю, владою, містикою та магією.
Вам також може бути цікаво:
- Чому ніколи не можна гріти чай у мікрохвильовці - несподіване пояснення вчених
- Люди, які доживають до 100 років, їдять одні й ті самі 10 продуктів
- Хто насправді вигадав назву Одеси та як місто називалося спочатку — відповідь здивує
Що відомо про Daily Mail
Daily Mail - британська щоденна таблоїдна газета середнього сегменту, заснована в 1896 році, а також новинний веб-сайт, що видається в Лондоні. Станом на 2020 рік це була найбільш високооплачувана газета у Великій Британії. Її сестринська газета The Mail on Sunday була заснована в 1982 році, шотландське видання було засноване в 1947 році, а ірландське - в 2006 році. Контент з газети з'являється на веб-сайті MailOnline, хоча веб-сайт управляється окремо і має власного редактора, повідомляє Вікіпедія.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред