
Ви дізнаєтеся:
- Через Чорне море проходили ключові торгові маршрути
- Назва пов'язана з спочатку негативним сприйняттям цих місць стародавніми греками
У різні історичні періоди Чорне море носило різні назви. У стародавніх греків воно спочатку іменувалося Понт Аксінський, що означало "Негостинне море". Однак пізніше, після успішного освоєння і колонізації його берегів, назва змінилася на Понт Євксинський - "Гостинне море".
Через Чорне море проходили ключові торгові маршрути, що з'єднували античні держави і племена Північного Причорномор'я з Південним узбережжям і регіонами Середземномор'я. Деякі античні автори називали його Скіфським морем.
Починаючи з IX століття, у літописах і письмових джерелах того часу Чорне море отримувало інші назви. У Київському літописі зустрічається назва Понтійське море. Пізніше також вживався вираз Козацьке море.
Римський географ Помпоній Мела, якого вважають автором першої в історії географічної роботи, ще в I столітті до нашої ери залишив письмові згадки про походження назви Чорного моря, пише EMBLAS project.
Він писав, що спочатку грецькі мореплавці називали його "Скіфським морем". Однак після частих конфліктів із місцевими племенами вони почали іменувати його "негостинним морем" - грецькою Понтос Аксенос (де "понт" означає "море"). Причиною цього були не тільки суворі погодні умови - бурі та густі тумани, - а й агресивна поведінка місцевих жителів.
Не випадково на Зміїному острові, який лежав на шляху грецьких мореплавців, було зведено храм на честь Ахілла Понтарха - божества-покровителя моря. Греки приносили тут жертви богам, сподіваючись заручитися їхнім захистом від вороже налаштованих племен, таких як скіфи і таври. Згодом, коли греки налагодили взаємовигідні зв'язки з місцевим населенням, море стали називати Понт Евксинський, що перекладається як "Гостинне море".
На підставі цих даних можна зробити висновок, що найбільш правдоподібне пояснення назви "Чорне море" пов'язане з початково негативним сприйняттям цих місць стародавніми греками - як небезпечних і недружніх. Завдяки писемності греки змогли передати свої знання римлянам, включно з цією назвою.
Решта теорій мають можливий характер. Так, одна з них стверджує, що море отримало назву через реакцію сірководню з металами, що надає воді темного відтінку. Однак цю речовину було відкрито лише 1865 року - задовго після того, як закріпилася сучасна назва.
Є й гіпотеза, що причиною стало темне забарвлення вод, викликане великою глибиною моря. Однак ця версія викликає сумнів, оскільки інші глибокі моря, як-от Егейське та Середземне, греки, болгари й турки називали, навпаки, "білими". Усе це підтверджує припущення, що саме греки дали морю його сучасне ім'я.
Дивіться відео - цікаві факти про Чорне море:
Цікаві факти про Чорне море розкажуть багато нового для дітей і дорослих, йдеться в матеріалі каналу Кazka_ua.
Середня глибина Чорного моря - 1300 м, найбільша - 2245 м. Розповідь про Чорне море повідомить про його особливості, тваринний світ, яке його значення для людей.
Раніше повідомлялося про те, що Чорне море в Одесі "зацвіло": експерти виявили небезпечні бактерії у воді. На пляж не тільки викидає величезну кількість сміття, а й почала цвісти вода.
Раніше Главред писав про те, що в Чорному морі проживання акул вкрай рідкісне, їхня присутність тут дуже малоймовірна. Загальноприйнята думка серед вчених полягає в тому, що акули в Чорному морі не живуть з кількох причин, зокрема, через брак солоності води (Чорне море менш солоне, порівнюючи з іншими морями) і особливості географії моря, які не створюють оптимальних умов для акул.
Вас можуть зацікавити такі тексти:
- Наповнити дім морською свіжістю: 7 способів, як зволожити повітря вдома
- Вийде смачніше, ніж на морі: як ідеально зварити молоду кукурудзу
- Що буде з тілом, якщо регулярно їсти морську капусту - відповідь дієтолога
Про джерело: EMBLAS project
Мета проекту - сприяти поліпшенню захисту навколишнього середовища Чорного моря. Цієї мети буде досягнуто за допомогою подальшої технічної допомоги, спрямованої на створення сучасних систем і об'єктів для моніторингу довкілля (у Грузії та Україні), нарощування потенціалу, оцінку стану довкілля відповідно до MSFD/WFD ЄС і підвищення обізнаності громадськості щодо проблем довкілля Чорного моря. Ключовими учасниками проєкту є відповідні національні органи влади, а також науково-дослідні та освітні установи, що займаються моніторингом Чорного моря.
Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред