Таємниця найдавніших останків в Антарктиді: учених приголомшила неймовірна знахідка

4 липня 2025, 19:28
134
В Антарктиді було виявлено людські останки молодої жінки, яка, ймовірно, померла між 1819 і 1825 роками.
Антарктида
Антарктида / Колаж: Главред, фото: Pexels/Francesco Ungaro, Pixabay/mynzman

Що відомо:

  • У далекому минулому Антарктида була вкрита тропічними лісами
  • В Антарктиді було виявлено людські рештки молодої жінки

Окрім наукових станцій і випадкових експедицій, людина ніколи не жила на території Антарктиди. Хоча в далекому минулому цей континент був вкритий тропічними лісами, болотами і населений динозаврами.

Однак до моменту появи перших людей за межами Африки, він уже став занадто холодним і важкодоступним, щоб на ньому можна було вижити без допомоги сучасних технологій, пише IFL Science.

Існує теорія, що полінезійський мореплавець Хуї Те Рангіора (також відомий як Уї-те-Рангіора), згадуваний у маорійських легендах, міг досягти Антарктики ще в VII столітті нашої ери. У переказах йдеться про те, що він дістався до похмурої, вкритої туманом землі, не освітлюваної сонцем. Цей опис нагадує антарктичний пейзаж, що дало підстави припускати: можливо, він досяг південних вод і навіть побачив сам континент.

Саме тому знахідка, зроблена в 1980-х роках, викликає настільки сильне здивування: в Антарктиді було виявлено людські рештки молодої жінки, яка, ймовірно, померла між 1819 і 1825 роками.

Як описав професор біології та природничих наук Чилійського університету Даніель Торрес Наварро, 7 січня 1985 року о 16:35 під час збору сміття з узбережжя Яману він натрапив на частково заритий у пісок людський череп. Оголеною була лише потилична частина, а лоб, ніс і верхня щелепа перебували під шаром піску.

Поверхня черепа набула зеленуватого відтінку через мікроводорості. Однак ученому вдалося витягти два фрагменти верхньої щелепи з добре збереженими зубами. Центральні різці та інші частини скелета - такі як нижня щелепа і хребет - виявлені не були, незважаючи на ретельні пошуки.

Аналіз показав, що останки належать молодій жінці, найімовірніше, чилійці. Як вона могла опинитися в Антарктиді задовго до офіційного відкриття континенту? Торрес Наварро припускає, що вона могла бути членом групи мисливців на тюленів, які з незрозумілих причин залишили її там.

Існує й інша версія: жінка померла на кораблі і була похована в морі - як це нерідко відбувалося в XIX столітті. Можливо, її тіло винесло на берег течіями та штормами. Після цього падальщики (такі як гігантський буревісник, поморники, чайки та біла ірга) могли пошкодити тіло, відокремивши череп, унаслідок чого нижня щелепа і деякі зуби зникли. Згодом інші кістки могли бути рознесені пляжем і приховані під піском.

Як би не розвивалися події насправді, до теперішнього часу вдалося знайти лише ті фрагменти, про які повідомлялося.

Дивіться відео - археологи відкопали тисячолітнє кладовище на Київщині:

На Київщині археологи знайшли унікальний некрополь із сотні стародавніх могил. Кладовище, якому тисяча років, ідеться в матеріалі Сніданку з 1+1.

Якими були обряди поховання в епоху Київської Русі? Що наші пращури клали в могили, щоб проходження в загробне життя було легшим? І що про це думають науковці - розповів журналіст ТСН Сергій Моргун.

Раніше повідомлялося про розкопки на місці, де був розіп'ятий Ісус. Археологи виявили залишки стародавнього саду в Єрусалимі.

Нагадаємо, раніше археологи виявили стародавній камінь, який усіх здивував. У археологів залишилося більше запитань, ніж відповідей.

Нагадаємо, Главред писав, що згідно з поширеною гіпотезою, пікова різноманітність динозаврів припадала на період близько 75 мільйонів років тому, після чого вона нібито почала поступово знижуватися задовго до зіткнення з астероїдом 66 мільйонів років тому.

Читайте також:

Про джерело: IFLScience

IFLScience - популярне онлайн-видання, засноване 2012 року Еліз Ендрю як сторінка у Facebook, яка згодом виросла у великий науково-популярний сайт.

Сьогодні управляється LabX Media Group, що базується в Канаді та Великій Британії. Охоплює приблизно 10 млн відвідувачів сайту і 60 млн підписників у соцмережах.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти